Karta sieciowa i dźwiękowa w laptopie biznesowym

Nie w każdym przypadku uszkodzony komponent w laptopie oznacza awarie całego urządzenia. Istnieją wyjątki, w których uruchomienie notebooka nadal będzie możliwe, jednak straci on dużo na swojej funkcjonalności, często będzie wręcz bezużyteczny. Do takiej sytuacji z pewnością dochodzi, w przypadku usterki karty sieciowej bądź karty dźwiękowej. Pomimo, że komputer poprawnie się uruchomi, będzie mógł spełniać znacznie mniej funkcji. Czym jest karta sieciowa i dźwiękowa? Czym charakteryzują się te podzespoły? Odpowiedzi na te pytania znaleźć można w poniższym artykule, do którego przeczytania serdecznie zapraszamy.

Co to jest karta sieciowa i za co odpowiada?

Nie w każdym przypadku uszkodzony komponent w laptopie oznacza awarie całego urządzenia. Istnieją wyjątki, w których uruchomienie notebooka nadal będzie możliwe, jednak straci on dużo na swojej funkcjonalności, często będzie wręcz bezużytecznyKarta sieciowa służy przede wszystkim do przekształcania danych w sygnały, które są zrozumiałe dla komputera i przesyłane są w sieci komputerowej. Składa się m.in. z własnego procesora, a nawet pamięci RAM. Każda z nich posiada własny i unikalny adres MAC, który przypisywany jest podczas produkcji. To właśnie dzięki temu elementowi możliwe jest korzystanie z internetu. Przeglądanie stron internetowych, robienie zakupów online, opłacanie rachunków w domu lub oglądanie filmików online nie byłoby możliwe, gdyby ten komponent nie został kiedyś wynaleziony.

Czym charakteryzuje się karta dźwiękowa?

Karta dźwiękowa natomiast jest komponentem, który daje możliwość odtwarzania, a także nagrywania dźwięku na komputerze. Dodatkowo w razie potrzeby możliwe jest podłączenie dodatkowych zewnętrznych urządzeń audio, jak chociażby dobrej jakości głośników, mikrofonu lub wzmacniacza. Oba podzespoły są niezwykle ważne. Nikt nie wyobraża sobie przykładowo modelu Kuźniewski – HP EliteBook 835 G7, który posiada wydajny procesor AMD Ryzen 7 Pro 4750U i kartę graficzną AMD Radeon Vega 7, jednak nie posiada karty sieciowej i karty dźwiękowej. W dzisiejszych czasach laptop bez możliwości odtwarzania dźwięku i przeglądania internetu jest właściwie bezużyteczny.

Komputer zdjęcie autorstwa Racool_studio - pl.freepik.com